بهترین هایپروایزر

بهترین هایپروایزر : استفاده از هایپروایزر برای مجازی سازی سرور HPE در محاسبات مدرن مزایای زیادی برای متخصصان فناوری اطلاعات دارد. هایپروایزرها مدیریت منابع موجود سیستم را به گونه ای آسان می کنند که تحرک فناوری اطلاعات بیشتری را فراهم کند زیرا ماشین های مجازی مهمان (VM) مستقل از سخت افزار میزبان هستند.

 

در چشم انداز مجازی سازی سرور اچ پی ، Proxmox و ESXi دو نمونه متداول ذکر شده از هایپروایزرهای قابل دوام هستند. با این حال، با توجه به شباهت هایی که در عملکرد آنها وجود دارد، معمولاً در شناخت نحوه مقایسه یکی با دیگری چالش وجود دارد.

بیایید تفاوت‌های بین Proxmox و ESXi را بررسی کنیم، عواملی که باید در هنگام انتخاب هایپروایزر در نظر گرفته شوند، و نحوه مقایسه این دو برای رسیدن به مدیریت سرور

Proxmox چیست؟

Proxmox Virtual Environment (VE) یک هایپروایزر در سطح سازمانی است که برای اجرا بر روی سخت افزار ماشین میزبان در حین استفاده از آن برای سیستم عامل های مهمان طراحی شده است. Proxmox یک هایپروایزر منبع باز نوع ۱ است که به عنوان یک توزیع لینوکس ارائه می شود.

با Proxmox، کاربران می توانند هایپروایزر را تجربه کنند که می تواند کانتینرهای لینوکس (LXC) و هایپروایزر KVM، عملکرد شبکه و ذخیره ساز HPE تعریف شده توسط نرم افزار را در یک پلت فرم یکپارچه یکپارچه کند.

این ابزار همچنین اهرمی را برای مدیران سیستم فراهم می‌کند تا بارهای کاری سخت برنامه‌های ویندوز و دستگاه‌های لینوکس را مجازی‌ سازی کنند و در صورت نیاز، مقیاس‌بندی منابع محاسباتی و ذخیره‌سازی را آسان می‌کند.

 

ESXi چیست؟ + بهترین هایپروایزر

ESXi یک هایپروایزر نوع 1 در سطح سازمانی است که توسط VMware توسعه یافته است که می تواند مستقیماً روی سخت افزار سیستم بدون نیاز به سیستم عامل اجرا شود. ESXi هسته مجموعه مجازی سازی vSphere و پورتال مدیریت vSphere است.

به عنوان یک هایپروایزر مبتنی بر VMkernal، به تیم های فناوری اطلاعات کمک می کند تا سرورها را مجازی کنند در حالی که از فضای کمتری نسبت به سایر هایپروایزرها استفاده می کنند.

ابزار مجازی سازی ESXi به عنوان بخشی از هایپروایزر vSphere رایگان است. با این حال، مشتریان ملزم به پرداخت زمانی هستند که این ابزار در نسخه vSphere استفاده می شود.

چگونه بهترین هایپروایزر را انتخاب کنیم

استفاده از هایپروایزورها برای سازمان هایی که به دنبال افزایش مقیاس منابع موجود خود هستند، بدون اینکه به سخت افزار سیستم بیشتری متعهد شوند، حیاتی است. مزایای استفاده از هایپروایزر برای پارتیشن بندی سخت افزار موجود به چندین ماشین مجازی واضح است.

Proxmox و VMware ESXi هر دو چیزی را ارائه می دهند که به عنوان هایپروایزر نوع 1 شناخته می شود که به جای سیستم عامل میزبان، روی فلز خالی اجرا می شود. در زیر برخی از ویژگی هایی است که خریداران باید هنگام ارزیابی راه حل های مجازی سازی در نظر بگیرند.

مقرون به صرفه بودن

هنگامی که نوبت به انتخاب هایپروایزر برای خرید می رسد، اطمینان از وجود تعادل بین عملکرد و هزینه بسیار مهم است. بنابراین، بسیار مهم است که بررسی کنید چه عملکردهایی برای سازمان شما حیاتی هستند و آن را با آنچه هایپروایزر ارائه می دهد مقایسه کنید.

به عنوان مثال، یک هایپروایزر می‌تواند رایگان باشد، همچنان خواسته‌های شما را برآورده کند، و بدون داشتن ویژگی‌هایی که نیازهای شما را برآورده کند، پول پرداخت می‌شود. از این رو، ایجاد تعادل مناسب بین هزینه و عملکرد بسیار مهم است.

ابزارهای مدیریتی

در دسترس بودن ابزارهای مدیریتی در هایپروایزر چیست؟ شما باید تعیین کنید که برای مدیریت ماشین های مجازی خود به چه ابزارهایی نیاز دارید. برخی از هایپروایزرها از نظر ادغام با راه حل های شخص ثالث و ابزارهای نوآورانه درون راه حل، ابزارها و ابزارهای مدیریتی کارآمدتری نسبت به دیگران دارند.

معیارهای عملکرد

از نظر عملکرد، هر هایپروایزر دارای نقاط قوت و ضعفی است. بنابراین، باید عملکرد کلی آنها را مقایسه کنید و یکی را انتخاب کنید که با اهداف تجاری شما مطابقت دارد. مواردی مانند پایداری نرم افزار، مدیریت حافظه، و بازیابی اطلاعات از محیط های مجازی، کیفیت های کلیدی هستند که باید در نظر گرفته شوند.

اکوسیستم کلی

در تعیین بهترین هایپروایزر برای سازمان شما، نیاز به بررسی مواردی مانند در دسترس بودن پشتیبانی، اسناد و توسعه دهندگان شخص ثالث نیز وجود دارد. همه اینها زمانی ضروری هستند که با هایپروایزر خود به مشکل برخورد کنید و باید به سرعت مشکل را حل کنید.

Proxmox در مقابل ESXI: ویژگی ها

در جدول زیر یک مقایسه سریع بین Proxmox و ESXi مشخص شده است.

ویژگی Proxmox ESXi
اساس Debian Linux KVM VMkernel
نوع نرم افزار متن باز نرم افزار اختصاصی
مدیریت مرکزی آره آره
قیمت گذاری رایگان پرداخت شده
ذخیره سازی و پشتیبان گیری API آره آره
مهاجرت های زنده از VM ها آره آره
امتحان رایگان آره محدود به مدت ۶۰ روز
ویژگی های Proxmox

Proxmox دارای برخی ویژگی های عالی است که آن را از چندین Hypervisor متمایز می کند. برخی از آنها عبارتند از:

مدیریت خوشه با دسترسی بالا برای تسهیل مدیریت گره ها.
عملکردهای مهاجرت زنده، در نتیجه زمان خرابی را کاهش می دهد.
یک سرور پشتیبان برای پشتیبان گیری کارآمد و بازیابی زنده.
یک سیستم فایل مبتنی بر پایگاه داده که به همگام سازی فایل های پیکربندی کمک می کند.
پشتیبانی گسترده شخص ثالث و ابزارهایی که به راحتی می توانند در نرم افزار ادغام شوند.
یک سپر امنیتی با فایروال های یکپارچه با کنترل های جداگانه برای مجموعه های IP، ماکروها و گروه های امنیتی.
یک عملکرد ذخیره سازی تصویر VM، که به کاربران امکان می دهد تصاویر VM را به صورت محلی با استفاده از ظروف LVM یا ذخیره سازی مشترک مانند NFS یا iSCSI ذخیره کنند.
یک مدل شبکه پل که از IPv4 و IPv6 و حداکثر 4094 پل در هر میزبان پشتیبانی می کند.
ویژگی های ESXi

بیشتر ویژگی های Proxmox در ESXi نیز یافت می شود. از جهاتی با Proxmox متفاوت است، به ویژه با توجه به پشتیبانی بومی آن از Kubernetes. سایر ویژگی های قابل توجه ESXi عبارتند از:

یک رابط کاربری گرافیکی داخلی (GUI) از طریق رابط های برنامه نویسی کاربردی مبتنی بر REST (API) یا HTML5 vSphere CLI.
گزینه های امنیتی مانند رمزگذاری، دسترسی مبتنی بر نقش، ورود به سیستم و حسابرسی.
سازگاری یکپارچه با برنامه‌ها، بارهای کاری و پیکربندی‌های متعدد.
ذخیره سازی سیاست محور و با ظرفیت بالا.
vMotion برای اطمینان از مهاجرت ساده و ارائه بارهای کاری ترکیبی.
پشتیبانی از Kubernetes بومی، ارکستراسیون کانتینر Tanzu، و خوشه‌های Kubernetes مبتنی بر خدمات.
یک حالت هیبریدی پیوندی و یک سرویس کنترل کننده برای اتصال چندین vCenter.
گزینه های پشتیبان گیری و بازیابی با استفاده از REST API و vCenter Server Appliance.

 

عملکرد Proxmox در مقابل ESXI:

Proxmox یک ابزار در سطح سازمانی برای پشتیبان گیری و بازیابی هاست ها، کانتینرها و محیط های مجازی ارائه می دهد. علاوه بر این، Proxmox از رمزگذاری تأیید شده و پشتیبان‌گیری افزایشی در هنگام تهیه نسخه پشتیبان پشتیبانی می‌کند و راه‌حل‌ها را بهتر از ESXi بازیابی می‌کند.

اما در حالی که محیط‌های مجازی Proxmox و ESXi هایپروایزرهای نوع 1 با قابلیت‌های عملکرد درجه یک و مناسب برای پیکربندی‌های مختلف هستند، ESXi قابلیت‌های میزبان و رم بیشتری نسبت به Proxmox ارائه می‌دهد.

برای ESXi، مقدار RAM در هر میزبان، مجوز و سایر سطوح عملکرد در درجه اول به لایه یا بسته بستگی دارد. از طرف دیگر، Proxmox از نظر عملکرد برای همه سطوح کاربران بیشتر ارائه می دهد.

علاوه بر این، پشتیبان‌گیری‌های مبتنی بر فایل و راه‌حل‌های پشتیبان‌گیری توسط نسخه رایگان ESXi پشتیبانی نمی‌شوند. برای دسترسی به گزینه‌های پشتیبان‌گیری در برنامه vCenter، برنامه‌های بومی ضروری هستند، و اینها در نسخه رایگان نرم‌افزار گنجانده نشده‌اند. در نتیجه، نسخه رایگان ESXi برای مشاغل مناسب نیست.

قیمت گذاری Proxmox در مقابل ESXI:

برنامه های قیمت گذاری برای Proxmox

در حالی که نسخه رایگان Proxmox چندین ویژگی را ارائه می دهد، اگر نیاز به دسترسی به پشتیبانی فنی و مخازن سازمانی دارید، یک اشتراک پولی ضروری است. جدول زیر سطوح قیمت گذاری برای Proxmox را نشان می دهد.

 

نسخه قیمت و امکانات
انجمن 100 دلار در سال و نیاز به سوکت CPU دارد
پایه ای 300 دلار در سال و نیاز به سوکت CPU دارد. همراه با سه بلیط پشتیبانی در سال.
استاندارد 468 دلار در سال و به سوکت CPU نیاز دارد. سالانه 10 بلیط پشتیبانی ارائه می دهد.
حق بیمه 935 دلار در سال و نیاز به سوکت CPU دارد. همراه با بلیط های پشتیبانی نامحدود.

 

نحوه تصمیم گیری بین Proxmox و ESXi

هر دو Proxmox و ESXi هایپروایزر قابل اعتماد هستند. با این حال، تصمیم شما در مورد استفاده از آن به عواملی بستگی دارد.

به عنوان مثال، اگر برای مقاصد شخصی یا مواردی غیر از تجارت به Hypervisor نیاز دارید، Proxmox باید این کار را انجام دهد. به عنوان یک ابزار منبع باز، Proxmox در مورد هر عملکردی که نیاز دارید و انعطاف‌پذیری برای ایجاد ماشین‌های مجازی و کانتینرها برای مدیریت منابع سیستم خود بدون شکستن بانک ارائه می‌دهد.

از سوی دیگر، اگر به هایپروایزر نیاز دارید که در صنعت IT مقبولیت بیشتری پیدا کرده باشد، ESXi گزینه مناسب تری خواهد بود. این به این دلیل است که این نرم افزار گزینه های بیشتری را از نظر ویژگی های پیشرفته، شبکه گسترده و منابع سازمانی اما با قیمت بالا ارائه می دهد.