سرور اختصاصی

سرور اختصاصی نوعی سرور از راه دور است که به طور کامل به یک فرد، سازمان یا برنامه اختصاص داده شده است. استقرار، میزبانی و مدیریت توسط یک ارائه دهنده خدمات میزبانی، ابری یا مدیریت شده (MSP) انجام می شود.

سرور اختصاصی انحصاری است و با هیچ مشتری، سرویس یا برنامه دیگری به اشتراک گذاشته نمی شود.

 

یکی از اساسی ترین سؤالاتی که یک طراح شبکه باید به آن پاسخ دهد این است که آیا شبکه یک یا چند سرور HPE اختصاصی خواهد داشت یا کاملاً به شبکه های همتا به همتا متکی است؟

اگر تنها دلیل خرید شبکه خود اشتراک گذاری چاپگر و تبادل فایل های گاه به گاه است، ممکن است نیازی به کامپیوتر سرور اختصاصی نداشته باشید. در این صورت، می توانید با استفاده از رایانه هایی که از قبل دارید، یک شبکه همتا به همتا ایجاد کنید. با این حال، همه به جز کوچکترین شبکه ها از داشتن یک کامپیوتر سرور مجزا و اختصاصی سود خواهند برد.

یک سرور HP اختصاصی عملکردی مانند یک سرور داخلی را ارائه می دهد، اما تحت مالکیت، اداره و مدیریت ارائه دهنده باطن است. کاربر/مشتری از راه دور به سرور از طریق اینترنت متصل می شود تا مجموعه ای از خدمات مبتنی بر سرور اچ پی را انجام دهد.

یک سرور HPE اختصاصی ممکن است برای میزبانی برنامه‌ها و/یا خدمات، و همچنین برای ذخیره‌سازی داده‌ها و خدمات پشتیبان‌گیری استفاده شود. یک سرورها همچنین ممکن است به صورت داخلی برای میزبانی و ارائه خدمات تخصصی، مانند اجرای فایل اختصاصی یا سرورهای شبکه استفاده شود.

سرور اختصاصی چگونه کار می کند؟

سرور اختصاصی یک سرور فیزیکی است که معمولاً از یک ارائه دهنده سرور اجاره می شود که شخص یا شرکت منحصراً برای نیازهای میزبانی وب خود از آن استفاده می کند. انتخاب این نوع زیرساخت به این معنی است که شما به جای سرور مجازی که با صدها کاربر دیگر در همان سرور فیزیکی مشترک است.

آیا سرور اختصاصی بهتر است؟

انتخاب یک پلتفرم میزبانی اختصاصی برای کسب و کار شما به این معنی است که وب سایت شما از ثبات و قابلیت اطمینان بیشتری نسبت به هاست اشتراکی برخوردار است. در اینجا ۵ دلیل اصلی وجود دارد که چرا باید به انتخاب سرور HPE اختصاصی برای میزبانی وب خود فکر کنید.

۱. سرورهای اختصاصی عملکرد بهتری را ارائه می دهند

سرورهای اختصاصی یک سیستم عامل اختصاصی و انحصاری را بدون بحث منابع ارائه می کنند. سرور به شما و به تنهایی اختصاص داده شده است. این بدان معناست که سرور اختصاصی شما عملکرد بهتر و برنامه های سریع تری نسبت به سرور ابری ارائه می دهد.

منابع یک ابر یا سرور مشترک بین همه کاربران در آن سرور خاص به اشتراک گذاشته می شود. سرورهای ابری طراحی شده اند تا به جای ارائه منابع کارآمد، فضای ذخیره سازی و منابع مجازی بیشتری را به شما ارائه دهند. اگر می‌خواهید راه‌حل میزبانی با کارایی بالا باشد، یک سرور اختصاصی برای میزبانی وب‌سایت شما انتخاب بهتری است.

۲. سرورهای اختصاصی مقرون به صرفه هستند

سرور اختصاصی مقرون به صرفه ترین گزینه و بهترین ارزش برای پول در دراز مدت است. سرورهای ابری ارزان‌تر از سرورهای اختصاصی به نظر می‌رسند، اما یک سرور اختصاصی از نظر منابع و تعداد مشتریانی که در هر زمان می‌توانید به آنها خدمت کنید، بسیار بیشتر است.

ارائه دهنده سرور اختصاصی شما همه چیز از حفظ شبکه گرفته تا تامین و نگهداری سخت افزار سرور را انجام خواهد داد. همانطور که شما سرور را از ارائه دهنده اجاره می کنید، آنها همچنین مسئول حل مشکلات در صورت بروز مشکل هستند.

۳. سرورهای اختصاصی به شما این امکان را می دهند که سخت افزار را برای نیازهای تجاری شخصی سازی کنید

هنگام انتخاب سرور اختصاصی، می توانید سخت افزار را مطابق با مشخصات خود سفارشی کنید. خواه رم بیشتر باشد، فضای هارد دیسک اضافی یا حتی CPU سریعتر، همه سخت افزارها قابل تنظیم هستند. علاوه بر این، اگر در آینده به منابع بیشتری نیاز دارید، می‌توانید با ارائه‌دهنده سرور خود تماس بگیرید و درخواست ارتقا دهید تا متناسب با نیازهای در حال رشد کسب‌وکار باشد.

۴. سرورهای اختصاصی استفاده انعطاف پذیری را ارائه می دهند

سرورهای اختصاصی را می توان برای تعدادی از برنامه های مختلف استفاده کرد، زیرا بسیار انعطاف پذیر هستند. رایج ترین استفاده برای سرور اختصاصی اجرای یک محیط میزبانی وب است، در حالی که سایر برنامه ها شامل ذخیره سازی و دسترسی به پایگاه داده، تنظیمات مجازی سازی سفارشی، VPN ها، سرورهای ایمیل و موارد دیگر است.

۵. سرورهای اختصاصی امنیت بهتری را فراهم می کنند

سرور اختصاصی شما فقط همانطور که از نام آن پیداست برای استفاده شما مناسب است. با یک سرور ابری، سرور بین تمامی کلاینت هایی که در آن سرور فیزیکی خاص زندگی می کنند به اشتراک گذاشته می شود و در نتیجه، شما تنها کاربری نیستید که می توانید وارد سرور شوید، این امر خطر از دست دادن داده ها، نفوذ و رهگیری را افزایش می دهد.

به عبارت دیگر، داده های شما در یک سرور اختصاصی بسیار ایمن تر از یک سرور ابری است.

انواع سرور های اختصاصی

استفاده از یک کامپیوتر سرور اختصاصی باعث می شود شبکه سریعتر، کار با آن آسانتر و قابل اعتمادتر باشد. در نظر بگیرید که چه اتفاقی می‌افتد، زمانی که کاربر یک رایانه سرور که به عنوان یک ایستگاه کاری عمل می‌کند، تصمیم می‌گیرد رایانه را خاموش کند، بدون اینکه متوجه شود شخص دیگری به فایل‌های روی هارد دیسک خود دسترسی دارد.

لزوماً مجبور نیستید از بزرگترین و سریع ترین رایانه خود به عنوان رایانه سرور خود استفاده کنید. شبکه هایی وجود داشته است که کندترین رایانه در شبکه سرور است.

این توصیه به ویژه زمانی صادق است که سرور بیشتر برای اشتراک‌گذاری چاپگر یا ذخیره تعداد کمی از فایل‌های مشترک استفاده می‌شود. بنابراین اگر نیاز به خرید رایانه ای برای شبکه خود دارید، یکی از رایانه های قدیمی خود را به عنوان سرور استفاده کنید و از رایانه جدید به عنوان مشتری استفاده کنید.

با فرض اینکه شبکه شما به یک یا چند سرور اختصاصی نیاز دارد، در مرحله بعد باید در نظر بگیرید که شبکه به چه نوع سرورهایی نیاز دارد. در برخی موارد، یک کامپیوتر سرور می تواند یک یا چند مورد از این نقش ها را پر کند. در صورت امکان، هر رایانه سرور را به یک عملکرد سرور محدود کنید.

سرورهای فایل

سرورهای فایل ذخیره سازی دیسک متمرکزی را فراهم می کنند که می تواند به راحتی توسط رایانه های مشتری در شبکه به اشتراک گذاشته شود. رایج ترین وظیفه یک سرور فایل ذخیره فایل ها و برنامه های مشترک است. به عنوان مثال، اعضای یک گروه کاری کوچک می توانند از فضای دیسک در سرور فایل برای ذخیره اسناد Microsoft Office خود استفاده کنند.

سرورهای فایل باید اطمینان حاصل کنند که دو کاربر سعی نمی کنند یک فایل را همزمان به روز کنند. سرورهای فایل این کار را با قفل کردن یک فایل انجام می دهند در حالی که کاربر فایل را به روز می کند تا کاربران دیگر نتوانند تا زمانی که اولین کاربر کار را تمام کند به فایل دسترسی پیدا کنند.

برای فایل های سند (به عنوان مثال، پردازش کلمه یا فایل های صفحه گسترده)، کل فایل قفل شده است. برای فایل های پایگاه داده، قفل را می توان فقط برای بخشی از فایل که حاوی رکورد یا سوابق در حال به روز رسانی است اعمال کرد.

سرورهای چاپ

به اشتراک گذاری چاپگرها یکی از دلایل اصلی وجود بسیاری از شبکه های کوچک است. اگرچه لازم نیست، یک رایانه سرور را می توان برای استفاده به عنوان سرور چاپ اختصاص داد، که تنها هدف آن جمع آوری اطلاعات ارسال شده به چاپگر مشترک توسط رایانه های مشتری و چاپ آن به شیوه ای منظم است.

یک رایانه ممکن است هم به عنوان سرور فایل و هم سرور چاپ دو برابر شود، اما اگر از رایانه‌های پرینت و سرور فایل جداگانه استفاده کنید، عملکرد بهتری دارد.
با چاپگرهای جوهر افشان ارزان قیمت ، فقط دادن چاپگر خود به هر کاربر وسوسه انگیز است.

با این حال، آنچه را که برای آن پرداخت می کنید، دریافت می کنید. به جای خرید چاپگرهای ۵ میلیون تومانی برای ۱۵ کاربر، شاید بهتر باشد یک چاپگر لیزری پرسرعت ۳۰ میلیون تومانی بخرید و آن را به اشتراک بگذارید.

وب سرورها

یک وب سرور رایانه سرور است که نرم افزاری را اجرا می کند که رایانه را قادر می سازد یک وب سایت اینترنتی را میزبانی کند. دو برنامه محبوب وب سرور مایکروسافت IIS (خدمات اطلاعات اینترنتی) و Apache، یک وب سرور منبع باز است که توسط بنیاد نرم افزار آپاچی مدیریت می شود.

سرورهای پست الکترونیکی / سرور ایمیل

سرور ایمیل سروری است که نیازهای ایمیل شبکه را برطرف می کند. ، با نرم افزار سرور ایمیل، مانند Microsoft Exchange Server پیکربندی شده است . Exchange Server برای کار با Microsoft Outlook، نرم افزار سرویس گیرنده ایمیل که با Microsoft Office ارائه می شود، طراحی شده است.

اکثر سرورهای ایمیل در واقع خیلی بیشتر از ارسال و دریافت ایمیل انجام می دهند. برای مثال، در اینجا برخی از ویژگی‌هایی که Exchange Server فراتر از ایمیل ساده ارائه می‌دهد، آورده شده است:

  • ویژگی های همکاری که مدیریت پروژه های مشترک را ساده می کند.
  • کنفرانس صوتی و تصویری
  • اتاق‌های گفتگو و خدمات پیام‌رسانی فوری (IM)
  • Microsoft Exchange Forms Designer که به شما امکان می‌دهد فرم‌های سفارشی‌سازی شده را برای برنامه‌ها، مانند درخواست‌های مرخصی یا سفارش‌های خرید ایجاد کنید.

سرورهای پایگاه داده

سرور پایگاه داده یک رایانه سروری است که نرم‌ افزار پایگاه داده مانند SQL Server 2019 مایکروسافت را اجرا می‌کند. سرورهای پایگاه داده معمولاً همراه با برنامه‌های تجاری سفارشی مانند سیستم‌های حسابداری یا بازاریابی استفاده می‌شوند.

سرورهای برنامه سرور اختصاصی

یک سرور برنامه کامپیوتر سرور است که برنامه خاصی را اجرا می کند. برای مثال، ممکن است از یک برنامه حسابداری استفاده کنید که به سرور خود نیاز دارد. در این صورت، باید سروری را به برنامه حسابداری اختصاص دهید.