آداپتورهای فیبر نوری

آداپتورهای فیبر نوری تجهیزات کوچکی می باشند که اغلب برای اتصال کابل های فیبر نوری به هم استفاده می شوند که به آنها کوپلر فیبر نوری نیز گفته می شود.

 

اگر چه ممکن است شکلهای متفاوتی داشته باشند، اما عملکرد تمامی آن ها یکسان می باشد. آداپتور فیبر نوری اجازه می دهد تا کابل های فیبر نوری بصورت انفرادی یا در یک شبکه بزرگ به یکدیگر متصل شوند، این امکان را برقرار می کند که بسیاری از دستگاه ها به صورت همزمان ارتباط برقرار کنند.

با توجه به اشکال و ساختارهای مختلف، آداپتورهای فیبرنوری را می توان در کلاس های مختلفی، مانند Adapters فیبر نوری FC ، آداپتور فیبر نوری SC ، آداپتور فیبر نوری ST ، آداپتور فیبر نوری LC و غیره دسته بندی نمود. این مقاله به شکلی ویژه به معرفی این چهار نوع آداپتور فیبر نوری می پردازد.

.آداپتور فیبر نوری چیست؟

آداپتور فیبر نوری که به نام‌های کپلر فیبر یا آداپتور فیبر هم شناخته می‌شود تجهیزاتی هستند که برای اتصال کابل‌های فیبرنوری مورد استفاده قرار می‌گیرند. اگرچه آداپتورها در مدل‌ها و اشکال مختلفی ارائه می‌شوند اما عمکلرد نهایی آن‌ها معمولا یکسان است.

وظیفه اصلی آداپتور فیبر نوری، اتصال کابل‌های فیبرنوری و برقراری ارتباط همزمان بین دستگاه‌های مختلف است. انتخاب آداپتور فیبر نوری به عوامل مختلفی بستگی دارد که یکی از آن‌ها نوع کابل است.

انواع پولیش در کانکتورهای فیبر نوری

برای اتصال بهتر و ارتقا کیفیت شبکه فیبر نوری، آداپتورهای فیبر نوری در انواع مختلفی تولید می‌شوند که هر کدام از آن‌ها برای کانکتورهای خاصی مناسب هستند. این گستردگی در نوع اتصالات و تجهیزات باعث انعطاف‌ پذیری بیشتر شبکه فیبر نوری شده و قابلیت به کارگیری از این شبکه را بالاتر برده است.

برای اینکه اتصال فیبر نوری به بهترین شکل ممکن انجام شود، باید سَری فیبر نوری را به شکل دقیقی صیقل داد. در اصطلاح فنی به این صیقل دادن، پولیش گفته می‌شود و به میزان دقتی که در پولیش وجود دارد، Ferrule می‌گویند.

به طور کلی اصلی‌ترین تفاوت در انواع مختلف کانکتورها، در فرول آن‌هاست. انواع مختلفی از پولیش در کانکتورهای فیبر نوری وجود دارد که شامل موارد زیر است:

 • Flat-Surface
 • PC (سرنام Physical Contact)
 • UPC (سرنام Ultra Physical Contact)
 • APC (سرنام Angled Physical contact)

  انواع آداپتور فیبر نوری

  آداپتورها در سه نوع تک (simplex)، دوگانه (duplex) یا گاهی اوقات چهارگانه (quad) عرضه می‌شوند. می‌توان آداپتورهای فیبر نوری را به دسته‌های مختلف با کانکتورهای متفاوت دسته‌بندی کرد. مانند آداپتور فیبر نوری با کانکتور همسان (مثل آداپتور فیبر نوری lc-lc) یا آداپتور فیبر نوری با کانکتورهای ناهمسان یا هیبریدی (مثل آداپتور فیبر نوری fc-lc).
  از رابط‌های مختلفی که در آداپتورهای فیبر نوری به کار می‌روند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • fc
  • sc
  • st
  • lc
  • mtrj
  • mpo
  • e2000

  آداپتور فیبر نوری FC

  Adapters فیبر نوری FC برای تقویت ساختار بیرونی از یک غلاف فلزی استفاده می کند و می تواند توسط یک پيچ تنظيم دوطرفه بسته شود. همچنین پین سرامیکی در قسمت انتهایی آن به کار رفته است. بنابراین، آداپتور فیبر نوری FCقادر به حفظ عملکرد نوری و مکانیکی پایدار برای مدت زمان طولانی باشد.

  می توان آن را به انواع مربعی، بیضوی شکل و دایره ای شکل با نسخه سینگل مود و مالتی مود تقسیم کرد. آداپتور FC فیبر نوری به آسانی قابل استفاده می باشد و حساس به گرد و غبار است، و امروزه با استفاده از لبه کروی بدون تغییر ساختار خارجی، عملکرد آن افزایش یافته است.

  آداپتور فیبر نوری SC

  آداپتور فیبر نوری SC با یک بدنه مستطیل شکل پوشش داده شده است و پیکربندی و اندازه پین کوپلینگ آن به اندازه Adapters فیبر نوری FC می باشد. از لحاظ ساختاری، Adapters فیبر نوری SC به دو دسته simplex و duplex تقسیم می شود.

  مواد به کار رفته در این نوع آداپتور، معمولاً فلز و پلاستیک می باشد. Adapters فیبر نوری SC، تنظیم با دقت بالا را ممکن می سازد و جایگذاری ، اتلاف بازگشت و انعکاس بازگشت بسیار کمی دارد.

  آداپتور فیبر نوری ST

  Adapters فیبر نوری ST دارای قفل با ساختار ضربه محکم و ناگهانی برای اطمینان از دقت هنگام اتصال کابل با آن می باشد. قابلیت تکرار و دوام Adapters فیبر نوری ST با کلید فلزی بهبود یافته است.

  با یک پوشش سرامیکی یا مسی دقیق، Adapters فیبر نوری ST همچنین می تواند یک عملکرد نوری و مکانیکی بسیار خوب برای مدت طولانی داشته باشد. به دودسته simplex و duplex تقسیم می شود و دارای بدنه فلزی و پلاستیکی می باشد.

  آداپتور فیبر نوری LC

  آداپتور فیبر نوری LC دارای مکانیزم جک و قفل ماژولار است تا به راحتی استفاده شود. با وجود پین و غلاف کوچکتر، Adapters فیبر نوری LC تا حد زیادی تراکم و ظرفیت کانکتورهای فیبر نوری را افزایش می دهد. Adapters فیبر نوری LC از سه نوع Simplex، Duplex و Quad تشکیل شده است.

  آداپتور فیبر نوری mt-rj

  نوع رابط MT-RJ با هدف قالب‌گیری دقیق و فن‌آوری حلقه‌های مولتی فیبر طراحی شده است. از مزایای این آداپتور نصب آسان‌تر و قیمت ارزان‌تر است.

  آداپتورهای MT-RJ نصف اندازه آداپتورهای SC دوپلکس هستند با این حال فضایی مشابه کانکتورهای rj-45 را در پچ پنل‌ها اشغال می‌کنند و ظرفیت زیرساخت‌های شبکه موجود را تا دو برابر افزایش می‌دهند.

  آداپتور فیبر نوری lsh (e2000)

  این آداپتورها برای کانکتورهای PC (Physical Contact) و APC (Angled Physical Contact) طراحی شده‌اند که در ادامه مطلب معرفی خواهند شد. کلاه محافظ یکپارچه LSH مانع ورود گرد و غبار می‌شود و هرگونه انتشار نور لیزر را حذف می‌کند. خرید شمع فانتزی

  آداپتور LSH با کانکتورهای E2000TM سازگار است و ابعاد نوع سینگل آن، مانند آداپتور نوع SC است. این آداپتورها در دو نوع سینگل مود و مولتی مود عرضه می‌شوند.

  کانکتورهای مناسب

  آداپتورهای مختلف فیبر نوری از کانکتورهای مختلفی پشتیبانی می کند. PC (تماس فیزیکی)، UPC (تماس فیزیکی اولترا) و APC (تماس فیزیکی زاویه دار) سبک پولیش و صیقل دادن مورد استفاده برای Adapters های فیبر نوری می باشد. اما به جز ST، سایر آداپتورهای فیبر نوری، تمام سبکهای پولیش و صیقل را ساپورت می کنند.

  علاوه بر این، رنگ آداپتورهای فیبر نوری می تواند برای تعریف کانکتورهای مختلف PCC، UPC و APC مورد استفاده قرار گیرد. به عنوان مثال، برای Adapters های فیبر نوری SC و LC رنگ های کرم، آبی و سبز در نظر گررفته شده که با کانکتور PGC، UPC و APC مطابقت دارد.

  کاربرد آداپتورهای فیبر نوری

  به منظور کمک به انتقال سیگنال، Adapters فیبر نوری به طور گسترده ای در سیستم های مخابراتی، شبکه های تلویزیون کابلی، LAN (شبکه محلی)، WAN (شبکه گسترده)، FTTH (فیبر تا خانه)، انتقال ویدئو و ابزارهای تست، استفاده می شود.‌ در این مسئله شکی نیست که آداپتورفیبر نوری کمک بزرگی برای ارتباطات در شبکه می باشد.

  تفاوت آداپتورهای سینگل مود با آداپتور های مالتی مد

  آداپتورهای سینگل مود را می‌توان طبق قانون فرول ( تنظیم دقت راس کانکتورها ) در بسیاری کاربردها استفاده کرد. بدین معنی که آداپتورهای سینگل مود را می‌توان جهت ارتباط کابل های مالتی مد استفاده کرد، اما آداپتورهای مالتی مد را نمی‌توان جهت ارتباط کابل‌های سینگل مود استفاده کرد.

  براساس سایز فرول در دو سایز 2.5mm و 1.25mm و طراحی انها در انواع ارتباط دو کانکتور ، قیمت‌ها تغییر می‌کند.

  آداپتورها را می‌توان براساس نوع کارکرد در مراکز داده (Data center) و در شبکه‌های محلی LAN، شبکه‌های گسترده WAN، انتقالات همگاه ATM، شبکه‌های ارتباط خانگی FTTH یا Fiber To The Home، شبکه‌های پردازش داده‌ها، شبکه‌های ارتباطی و مخابراتی و مسیرهای فیبرنوری fiber channel در دو نوع نری و مادگی و دو سرمادگی (both female )  و (female-male) تهیه کرد.

  آداپتور های مالتی مد، همانند فیبرهای مالتی مد دارای دو سطح مقطع متفاوت هستند:

  1. ۵۰/۱۲۵
  2. ۶۲.۵/۱۲۵

  نتیجه

  Adapters های فیبر نوری اتصالات نوری را راحت تر می کند. Adapters های فیبر نوری LC ،FC، SC وST بخشی از خانواده آداپتورها می باشند و به طور گسترده ای استفاده می شود. دستگاه کوچک مانند Adapters فیبر نوری واقعا کاربردهای مختلفی در انتقال اطلاعات دارد، به این دلیل، تا حد زیادی راندمان کار را بهبود می بخشد.