اینترنت ماهواره ای چیست ؟

اینترنت ماهواره ای اینترنت بی سیمی است که از ماهواره هایی که به دور زمین می چرخند، منتشر می شود. این بسیار متفاوت از خدمات اینترنت زمینی مانند کابل یا ADSL/VDSL است که داده ها را از طریق سیم منتقل می کند.

از آنجایی که این تنها سرویس اینترنتی است که در سراسر دنیا در دسترس است، اینترنت ماهواره ای یک راه قابل اعتماد برای آنلاین شدن برای بسیاری از خانه ها و مشاغل روستایی و لوکیشن هایی که به نوعی نقطه کور محاسبه میشود است، اگرچه هنوز هم با معایبی همراه است (در ادامه در مورد آن بیشتر توضیح خواهیم داد زیرا این شبکه ها اکثرا در بستر سرور HPE درست میشود).

HughesNet و Viasat دو ارائه دهنده اصلی اینترنت ماهواره ای مسکونی در ایالات متحده هستند. در آینده نزدیک، Starlink (از SpaceX) و Project Kuiper (از آمازون) نیز سرویس اینترنت ماهواره ای را ارائه خواهند داد. فروش سرور HPE

اینترنت ماهواره ای چگونه کار می کند؟

اینترنت ماهواره ای با استفاده از امواج رادیویی برای برقراری ارتباط با ماهواره هایی که به دور زمین می چرخند کار می کند. داده‌ها از طریق یک شبکه ارتباطی ارسال و بازیابی می‌شوند که با دستگاه شما شروع می‌شود و از طریق مودم و بشقاب ماهواره‌ای شما، به ماهواره در فضا منتقل می‌شود. سپس به زمین به ایستگاه‌های زمینی معروف به مراکز عملیات شبکه (NOC) بازمی‌گردد.
و سپس، داده ها از طریق این شبکه به فضا و سپس به بشقاب ماهواره ای شما روی زمین برمی گردند تا داده ها را بر روی دستگاه شما تحویل دهند.

اینترنت ماهواره ای از یک سیستم رله پنج قسمتی استفاده می کند :

  • دستگاه آماده اینترنت
  • مودم/روتر
  • بشقاب ماهواره
  • ماهواره در فضا
  • مرکز عملیات شبکه (NOC)

دستگاه آماده اینترنت

دستگاه آماده اینترنت به هر وسیله ای گفته می شود که به اینترنت دسترسی داشته از طریق سرویس مناسب. این شامل رایانه، تبلت، تلفن هوشمند، تلویزیون هوشمند، کنسول‌های بازی و سایر تجهیزاتی است که به اینترنت متصل هستند.

هنگامی که از اینترنت در یکی از این دستگاه ها استفاده می کنید، داده ها را از طریق مودم/روتر شما ارسال و دریافت می کند.

مودم/روتر

داده‌ها را ترجمه می‌کند: یک مودم داده‌ها را ترجمه می‌کند تا بتواند بین دستگاه آماده اینترنت شما و بشقاب ماهواره حرکت کند. می‌توانید برخی از دستگاه‌ها، مانند رایانه، تلویزیون هوشمند یا کنسول بازی را مستقیماً با استفاده از کابل اترنت به مودم خود متصل کنید.

قابلیت‌های Wi-Fi: با این حال، این کابل‌ها می‌توانند کمی آشفته شوند و شما همچنان به قابلیت‌های Wi-Fi برای دستگاه‌هایی مانند تبلت‌ها و گوشی‌های هوشمند نیاز دارید. اینجاست که یک روتر وارد می شود. و به مودم متصل می شود تا به آن قابلیت Wi-Fi بدهد.
یک روتر سیگنال اینترنت را به صورت بی سیم پخش می کند، بنابراین می توانید آن را در تلفن، لپ تاپ یا دستگاه دیگر خود دریافت کنید. مودم های اینترنت ماهواره ای HughesNet و Viasat دارای روتر داخلی هستند، اگرچه در صورت تمایل می توانید شبکه خود را با استفاده از مدلی جذاب تر ارتقا دهید.

شما می توانید مودم خود را از ارائه دهنده ماهواره خود اجاره کنید یا می توانید آن را از قبل خریداری کنید، اما باید از مودم پیکربندی شده توسط ارائه دهنده خود استفاده کنید.
مودم هایی که از BestBuy یا Amazon می بینید با اینترنت ماهواره ای کار نمی کنند. شما می توانید از روتر خود استفاده کنید. شما می توانید یک روتر جدید با بهترین روترها و مودم های ما برای بررسی اینترنت ماهواره ای پیدا کنید .

بشقاب ماهواره

مرحله بعدی در رله، بشقاب ماهواره ای خانگی شماست. این دیش باید دقیقاً طوری قرار گیرد که سیگنال‌ها را به ماهواره ارائه‌ دهنده در مدار ارسال کند و اطلاعات را دریافت کند.

موقعیت حیرت انگیز یک بشقاب ماهواره ای می تواند اینترنت ماهواره ای را برای RV های مسافرتی دشوار کند. علاوه بر این، حساب شما طوری تنظیم شده است که تحت یک پرتو نقطه ای خاص از ماهواره در فضا قرار گیرد، بنابراین چقدر می توانید سفر کنید و همچنان اینترنت داشته باشید تا حدودی محدود است.

ماهواره در فضا + اینترنت ماهواره ای

تقریباً ۲۲۰۰۰ مایل بالاتر از سطح زمین، ماهواره‌هایی که در سرویس اینترنت ماهواره‌ای سنتی استفاده می‌شوند (مانند آنچه از Viasat و HughesNet دریافت می‌کنید) بر فراز خط استوا شناور هستند.
آنها با سیاره می چرخند، بنابراین رله سیگنال ثابت می ماند. به این مدار زمین ثابت می گویند. این امکان برقراری ارتباط دو طرفه داده بین ظرف شما و مرکز ارائه دهنده یا NOC را فراهم می کند.

در حدود 300 مایلی بالای زمین، ماهواره‌های نسل بعدی استارلینک (اسپیس ایکس) و پروژه کویپر (آمازون) بسیار نزدیک‌تر به زمین هستند. این ماهواره ها به مدار پایین زمین (LEO) پرتاب می شوند. به دلیل نزدیکی بیشتر، ماهواره‌های نسل بعدی می‌توانند سرعت اینترنت سریع‌ تر و تأخیر کمتری نسبت به خدمات اینترنت ماهواره‌ای قبلی در اختیار مشتریان قرار دهند.
اما نقطه ضعف این است که ماهواره ها نمی توانند به اندازه ماهواره های موجود در مدار زمین ثابت، منطقه وسیعی را پوشش دهند، بنابراین هزاران ماهواره استارلینک برای ارائه همان منطقه تحت پوشش دو یا سه ماهواره سنتی مورد نیاز است.

مرکز عملیات شبکه (NOC)

هر زمان که اطلاعاتی را از اینترنت درخواست می کنید، خواه روی پیوندی کلیک کنید، نمایشی را پخش کنید یا فیس بوک را باز کنید، داده های آن درخواست از طریق رله بالا آپلود می شود. سپس ماهواره این درخواست را به NOC ارسال می کند.
با استفاده از یک بشقاب ماهواره ای بسیار بزرگتر از آنچه در خانه دارید، NOC درخواست شما را دریافت می کند. سپس NOC به ستون فقرات اینترنت ضربه می زند ، اطلاعات درخواستی شما را جمع آوری می کند و آن را از طریق رله برای شما ارسال می کند.

همه این فرآیندها، از جمله ارسال اطلاعات 22000 مایلی به فضا و دو بار اتفاق می‌افتد برگشت، در کسری از ثانیه اتفاق میافتد. از آنجایی که اطلاعات باید تا این حد سفر کند، ممکن است نسبت به DSL یا اینترنت کابلی، تاخیر بیشتری را متوجه شوید.

سرعت اینترنت ماهواره ای در مقایسه با سایر سرعت های اینترنت چگونه است؟

به طور کلی، اینترنت ماهواره ای در طول سال ها راه طولانی را پیموده است. می توانید طرح های اینترنت ماهواره ای را با سرعت بالای 100 مگابیت در ثانیه پیدا کنید. داشتن اینترنت سریع‌تر واقعاً می‌تواند به تماشای ویدیوها، پخش جریانی Netflix، بازی‌ها و پشتیبانی از کل خانواده کاربران اینترنت کمک کند.
اما توجه داشته باشید که اینترنت ماهواره‌ای در معرض تأخیر بالایی است، بنابراین سرعت‌ها همیشه آنطور که به نظر می‌رسند نیست.
سایر انواع اینترنت از زیرساخت‌های بهتری برای دستیابی به سرعت مطمئن‌ تر استفاده می‌کنند، اما ممکن است در منطقه شما در دسترس نباشند. ما می گوییم، اگر در یک منطقه روستایی زندگی می کنید، هنوز هم ارزش آن را دارد به خصوص اگر تنها گزینه شما باشد.

اینترنت DSL می تواند کندتر از اینترنت ماهواره ای باشد. بسته به ارائه دهنده ای که استفاده می کنید، DSL از 5 مگابیت بر ثانیه تا 100 مگابیت در ثانیه متغیر است. اگر به یک ارائه دهنده DSL با فناوری مدرن دسترسی دارید، فکر می کنیم تجربه بهتری با DSL خواهید داشت. اما اگر می‌توانید گزینه‌های DSL کندتر و قدیمی‌تری داشته باشید، بهتر است به جای آن اینترنت ماهواره‌ای را در نظر بگیرید.

اینترنت ماهواره ای در ایران

یکی از موانع اصلی برای ایرانیانی که می‌خواهند از اینترنت استارلینک استفاده کنند، آمریکایی بودن این ابزار است. از آنجا که این شرکت در ایالات متحده ثبت شده، باید از تحریم‌های ایالات متحده پیروی کند. ایلان ماسک مدیر عامل اینترنت ماهواره‌ ای اسپیس ایکس، دوشنبه ۲۸ شهریور ۱۴۰۱ گفت، این شرکت برای ارائه خدمات پهنای باند ماهواره‌ای استارلینک در ایران، درخواست معافیت از تحریم‌ها علیه ایران خواهد کرد.

ماسک این درخواست را در پی قطعی و اختلال اینترنت سراسری در ایران به دلیل ایجاد ناآرامی‌ها بیان کرد؛ بعد از آنکه برخی در توئیتر از ماسک خواستند ایستگاه‌های اینترنتی مبتنی بر ماهواره را در ایران هم ارائه دهد.
در پی این درخواست ماسک، قانون‌گذاران کنگره ایالات متحده آمریکا، در نامه‌ای به «جانت یلن» وزیر خزانه‌داری ایالات متحده نوشتند، اگر چنینی درخواستی برای شما ارسال شد، به سرعت آن را تائید کنید. آنها همچنین از خزانه‌داری خواستند سیاست‌های خود را برای تقویت دسترسی به ارتباطات در کشورهای تحریم شده روشن کند.

به این ترتیب، وزارت خزانه‌داری آمریکا اجازه ارسال برخی تجهیزات اینترنتی ماهواره‌ای را به ایران صادر کرد. دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری (OFAC) در بیانیه‌ای اعلام کرد: «مجوز صادرات سخت‌افزار، نرم‌افزار و خدمات مرتبط با ارتباطات از طریق اینترنت به ایران، از جمله برخی خدمات اتصال اینترنت و پایانه‌های ماهواره‌ای مسکونی مجاز را صادر می‌کند.»
همچنین در این بیانیه آمده است: «برای هرگونه صادراتی که تحت مجوزهای موجود نباشد، OFAC از درخواست مجوزهای خاص برای مجوز فعالیت‌های حمایت از آزادی اینترنت در ایران استقبال می‌کند.»

سوالات متداول در مورد اینترنت ماهواره ای

اینترنت ماهواره ای کجا موجود است؟

اینترنت ماهواره ای برای بیش از ۹۹٪ از جمعیت ایالات متحده، از جمله بیشتر (و نه همه) روستایی های آمریکایی در دسترس است. از آنجایی که سیگنال اینترنت از ماهواره ها پخش می شود، نیازی نیست خانه خود را با سیم یا کابل به شبکه اینترنت زمینی متصل کنید.
این امر برای افرادی که در مناطق روستایی زندگی می کنند که فاقد آن نوع زیرساخت اینترنتی هستند مفید است. گفته می شود، برخی از ساکنان روستایی وجود دارند که نمی توانند اتصال اینترنت ماهواره ای دریافت کنند.

آیا می توانید از طریق اینترنت ماهواره ای پخش کنید؟

بله، می‌توانید در اکثر برنامه‌های اینترنت ماهواره‌ ای پخش جریانی داشته باشید ، اما باید به دقت مصرف داده خود را تماشا کنید. پخش ویدئو از داده های زیادی استفاده می کند و داده ها با برنامه های اینترنت ماهواره ای ارزشمند هستند.

ارائه‌ دهندگان اینترنت ماهواره‌ای ، بسته به مبلغی که برای آن پرداخت می‌کنید، مقدار داده‌ های پرسرعتی را که هر ماه دریافت می‌کنید، محدود می‌کنند. بنابراین، اگر بیش از حد استریم کنید و به سقف داده خود ضربه بزنید، سرعت شما به سرعت پایین می‌آید که می‌تواند در بقیه ماه به ۱.۵ تا ۳ مگابیت در ثانیه برسد.

آیا اینترنت ماهواره ای گزینه خوبی است؟

برای افرادی که در مناطق روستایی زندگی می کنند، گزینه خوبی است زیرا تنها گزینه آنهاست. این اینترنت محدودیت داده و سرعت کمتری نسبت به انواع دیگر اینترنت دارد، بنابراین ما آن را از طریق کابل، فیبر یا DSL توصیه نمی کنیم.
این اینترنت برای بازی های سریع خوب نیست زیرا تاخیر بالایی دارد (نرخ پینگ) که به شما در هر زمان درخواست یا ارسال داده تاخیر اضافی می دهد. امااز آن برای ارسال ایمیل، مرور و سایر فعالیت های آنلاین کم داده خوب است.

سرعت اینترنت ماهواره ای چقدر است؟

سرعت این مدل از اینترنت بین ۱۲ تا ۱۰۰ مگابیت در ثانیه است که برای فعالیت های رایج آنلاین مانند ارسال ایمیل، مرور و آموزش آنلاین کافی است. حتی می‌توانید ویدیو را تا حد محدودی پخش کنید.

آیا اینترنت ماهواره ای همان وای فای است؟

شما می توانید از طریق اتصال اینترنت ماهواره ای وای فای دریافت کنید، اما مانند وای فای نیست. اینترنت ماهواره ای نوعی اتصال اینترنتی است، در حالی که Wi-Fi به یک شبکه بی سیم اطلاق می شود. می توانید با اتصال اینترنت خود یک شبکه Wi-Fi خانگی راه اندازی کنید که به شما امکان می دهد از اینترنت در لپ تاپ، تلفن، تبلت یا سایر به اینترنت بی سیم استفاده کنید.

آیا اینترنت ماهواره ای قابل اعتماد است؟

اینترنت ماهواره ای در اکثر مواقع قابل اعتماد است. باران شدید می تواند با سیگنال ماهواره تداخل داشته باشد ، بنابراین اینترنت ماهواره ای گاهی اوقات در هنگام طوفان خاموش می شود.

آیا یک ارائه دهنده اینترنت ماهواره ای می تواند در یک مکان خاص پهنای باند خود را تمام کند؟

بله، یک ارائه دهنده ماهواره می تواند پهنای باند خود را در یک منطقه جغرافیایی خاص تمام کند. این به این دلیل است که تمام داده ها (ورودی و خروجی) باید از طریق ماهواره ای که به یک منطقه خاص سرویس می دهد منتقل شود.
ماهواره می تواند تنها مقدار معینی از داده ها را همزمان پردازش کند. اگر درخواست‌های اضافی وارد شود، ماهواره نمی‌تواند همه چیز را یک‌ باره پردازش کند. از نظر عملی، این بدان معنی است که اگر مشتریان زیادی سعی در اضافه کردن خدمات در یک منطقه خاص داشته باشند، سرعت می‌تواند تا حدی کاهش یابد که دیگر کاربردی نباشند.