فن سرور HP دلایل صدا

فن سرور HP دلایل صدا : اگر محیط کار شما در نزدیکی محل قرارگیری سرور HPE قرار دارد احتمالا برای شما هم پیش آمده که صدای فن سرور HP تمرکز شما را از بین ببرد و باعث هواس پرتی شما شود.
در این مقاله به دلیل ایجاد صدای فن سرور اچ پی و نحوه تنظیم سرعت و صدای فن سرور HP با شما هستیم. در ابتدا به بررسی دلایل بوجود آمدن صدای فن سرور HPE میپردازیم. با داده پردازی آریا همراه باشید :

فن سرور HP چیست :

فن سرور HP یکی از قطعات مهم است که به‌ منظور خنک کردن پردازنده، Ram و دیگر قطعات داخلی سرور HP توسط شرکت HPE تولید و بازار عرضه می‌شود. هر کدام از فن‌های تولید شده در این کمپانی دارای پارت نامبر مخصوص است که براساس آن می‌توانید اطلاعات کامل در مورد این قطعه را به‌دست بیاورید.

وظیفه‌ی کلی فن سرور HPE خنک و تازه نگه‌ داشتن هوای داخلی سیستم است که هر چقدر این عملکرد بهتر باشد در نتیجه عمر منبع تغذیه و در نتیجه عمر مفید سرور افزایش خواهد بافت. عمدتاً کلیه فن‌ سرور اچ پی دارای تکنولوژی Hot Plug است. این ویژگی باعث می‌شود تا بدون نیاز به خاموشی سرور فن تعویض یا نصب شود.

فن سرور HP مجهز به سنسور است تا در صورت از کارافتادگی پیغام خرابی برای سرور ارسال شود، در این حالت سرور hpe برای حفظ تعادل هوای خنک دور چرخش دیگر فن‌ها در سیستم را افزایش می‌دهد تا هوا در حد مطلوب باقی بماند. با توجه به نوع، مدل سرور اچ پی پیکربندی پردازنده، پیکربندی براساس SFF یا LFF، GPU و پیکربندی‌های سازگار با ASHRAE می‌توانید تعداد و اشکال مختلفی از فن را در داخل آن قرار دهید.
همچنین نحوه‌ی قرارگیری فن براساس نوع سرور متفاوت خواهد بود. در بعضی از مدل‌ها فن در انتهای قطعات سخت‌افزاری قرار می‌گیرد و در برخی مدل‌ها در قسمت جلو سرور تعبیه می‌‎شود. معمولاً فن سرور اچ پی قابلیت این را دارند که به‌صورت Redundant روی مادربورد سرور نیز نصب شود.

انواع فن سرور HP

کمپانی اچ پی با تولید انواع فن سرور علاوه بر این‌ که توانسته است یک برابری ایده‌آل و متناسب با دمای موردنیاز هر سرور ایجاد کند. به‌ دلیل تنوع فن سرور HPE کاربران می‌توانند با توجه به تجهیزات سخت‌افزاری سرور فن موردنظر را خریداری کنند.
عمدتاً انواع فن سرور HP براساس نوع سرور مانند رکمونت یا Tower و همچنین نسل سرور پرولیانت مانند نسل G8، G9، G19و… دسته‌بندی می‌شود.

– فن سرور DL نسل G8: فن سرور اچ پی با شماره فنی 001-662520 علاوه بر مجهز بودن به تکنولوژی Hot Plug به‌گونه‌ای طراحی شده است که در دو سرور DL 380p و DL 380e قابل استفاده است.

– فن سرور DL نسل G9: فن سرور HP با شماره فنی 001-775415 با سرور DL360 سازگاری دارد و از قابلیت Hot Plug پشتیبانی می‌کند.

– فن سرور DL نسل G9: فن سرور HP که برای نسل دهم سرورهای پرولیانت کاربرد دارد در سه مدل و مجهز به تکنولوژی Hot Plug و با شماره فنی‌های ۰۰۱-۸۶۷۶۵۲، ۰۰۱-۸۷۳۵۸۰ و ۰۰۱-۸۷۵۲۸۳ به بازار عرضه شده‌اند.

دلایل صدای فن سرور HPE

قبل از این‌که بخواهید از سروصدا فرار کنید و به سراغ تنظیم صدا و سرعت فن سرور hp بروید، باید علتی که باعث بروز سروصدا شده است را پیدا کنید. علت اصلی صدای فن سرور، تلاطم جریان هوا و اشکال در قطعات مکانیکی متصل به آن است. با این‌حال از دلایل رایج که باعث بروز صدای فن سرور HPE می‌شود، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱ـ جریان هوای نادرست:

عمکرد فن‌های سرور، گردش هوا جهت خنک کردن قطعات در حین کار است. حال اگر جریان هوا در محل قرارگیری سرور با اختلال روبه‌رو باشد، فن‌های سرور نمی‌توانند به راحتی کار خود را انجام دهند. به همین دلیل، فن مجبور می‌شود با سرعت بالاتری کار کند. همچنین دمای اتاق سرور را هم باید در نظر گرفت و مدام کنترل کرد. محیط‌های خنک، باعث عملکرد مطلوب‌تر فن‌ها برای خنک کردن قطعات می‌شوند.

به همین دلیل برخی رک ها درون خود فن هایی دارند که سبب گردش هوای بهتری می شوند و از طرف دیگر فضای بین رک و سرور باید به حدی باشد که جریان هوا به راحتی صورت گیرد. اگر این عامل حل نشود ممکن است سبب خرابی فن ها و یا حتی خرابی کل سرور شود.

۲ـ استفاده از فریمور قدیمی :

کمپانی HP، همواره به‌روزرسانی فریمورها و پیکربندی‌های نرم‌افزاری را عامل اصلی بهینه‌سازی عملکرد سخت‌افزارها می داند. این در مورد انرژی مصرفی سرور و خنک کردن قطعات سرور نیز صدق می‌کند. اگر فریمور سرور آپدیت نباشد، ممکن است دستگاه نتواند سرعت کار فن‌ها را به درستی تنظیم کند. برای آپدیت کردن فریمور سرور می توانید با مراجعه به سایت اچ پی آخرین فریمور سرور را دانلود کرده و از طریق مقاله زیر آن را آپدیت نمایید.

3ـ تنظیمات نادرست فن سرور HP :

فن های سرور به صورت پیش فرص با بالاترین سرعت تنظیم شده اند تا سرور بتواند حداکثر کارایی را ارائه نماید. اما در برخی محیط های کاری که پردازش های سنگینی صورت نمی گیرد و یا سرور زیر بار شدید نیست این فن های می توانند با سرعت کمتری کار کنند که در نتیجه صدای فن ها نیز کمتر خواهد شد.

برای سرورهای hp، تغییر سرعت کار فن‌ها از طریق منوی Bios انجام می‌گیرد. و در مورد سرورهای Dell، برای کم کردن سرعت کار فن سرور، باید به سراغ منوی iDRAC در پیکربندی این سرورها رجوع کرد.

۴ـ بد کار کردن پاور سرور :

گاهی بدکار کردن پاور سرور باعث بالا رفتن دمای سرور و در نتیجه بالا رفتن دور فن سرور می‌شود. از طرفی اگر پاور سرور به درستی روشن نشود فن ها نیز سرعت کمتری دارند. همچنین در مواردی خود پاور نیز به صدا می افتد.
۵ـ گرد و غبار زیاد بر روی فن ها:

به طور کلی نه تنها سرورها بلکه کلیه تجهیزات شبکه اعم از سوئیچ های شبکه، روترها و غیره می بایست هر سه ما یک بار غبار روبی شوند. زیرا وجود گرد و غبار می تواند عملکرد فن ها را دچار اختلال کرده و دمای دستگاه را به شدت بالا ببرد. این عامل حتی می تواند سبب آتش سوزی در دیتا سرور شود.

نحوه کاهش صدای فن سرور

برای کاهش صدای فن سرور با توجه به علت بروز آن چند راه حل ساده وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توانید به راحتی تنظیم صدا و سرعت فن سرور hp را انجام دهید:

از تمیز بودن فن‌ها اطمینان حاصل کنید. گرد و غبار یکی از عوامل ایجاد سروصدا در فن سرور است. با استفاده از یک کیت تمیزکننده می‌توانید هرگونه گرد و غبار و کثیفی را از روی فن و دریچه‌های آن پاک کنید.
فن‌های پیشرفته و بی‌صدا ultra-silent خریداری کنید. این مدل فن‌ها با این‌که قیمت مناسبی دارند اما به‌دلیل این‌که دارای کانکتورهای اختصاصی در برد سیستم هستند، ممکن است با برخی از سیستم‌عامل و سرورها سازگاری نداشته باشد.
استفاده از کابنیت‌های مخصوص سرور (server cabinets) که برای کاهش نویز و سروصدا طراحی شده‌اند، یکی دیگر از روش‌های کاهش صدای فن است. این قطعات در اندازه‌های مختلف و بسته به تعداد واحد مورد نیاز در بازار موجود هستند.

مطمئن شوید که فریمور و درایورهای سیستم‌تان جدید و درست نصب شده است. سازندگان سرور hp همیشه و به‌طورمرتب به‌روزرسانی‌های فریمور را برای به حداکثر رساندن کارآیی و انرژی فن و خنک‌کننده‌ها را منتشر می‌کنند. اگر درایورهای شما به روز نیست، احتمال دارد سرور شما براساس یک الگوریتم قدیمی سرعت فن را تعیین کرده باشد.
مطمئن شوید که سرور در مکانی قرار دارد که جریان و دمای هوا مناسب است. عدم گردش مناسب در اطراف رک‌ سرور باعث می‌شود که دما در سیستم بالا رود در نتیجه فن برای تهویه دما نیاز به سرعت بیشتر خواهد داشت.
بررسی کنید که هیت سینک پردازنده درست نصب شده باشد. فروش سرور HPE